Nejste přihlášen(a).
grafika
grafika  PF 2018 30. 12. 2017 přidal zelvak
Štastné a veselé svátky, vydařený rok 2018! PF 2018
Viz dále: remtym.cz/index.php?se=fot&a... grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 38: Český R.E.M. revival 10. 12. 2017 přidal zelvak
V rámci „našeho pořadu“ by bylo zcela jistě špatně, kdybychom vynechali ozvuky tvorby R.E.M. ve formě koncertních napodobovatelů.

Tuzemských skupin, které hrály alespoň zčásti písně R.E.M., bylo jistě více (kromě dnes popisované například jedna z Mladé Boleslavi). Pravděpodobně historicky nejviditelnější bylo uskupení R.E.M. Revival Band – GB/CZ, jestli mohu použít tento název; někdy jsme také zahlédli jméno „Band on the Moon“.

Skupina vznikla v roce 2002 a její jádro tvořili Britové Ian Wood a Peter Smith. Důležitým českým hráčem byl bubeník Pavel Skala (hrál například s Ivanem Hlasem), podílel se také legendární baskytarista Vladimír Kulhánek. Dalšími muzikanty byli Václav Vávra (později se dostal například ke spolupráci se Support Lesbiens či Lenny), M. Kramarovič, Petr Pištora, Petr Mráz a Petr Štika. (Informace pocházejí z letitého zdroje z internetu – jediného, který jsem v roce 2017 našel).

Specifikem souboru bylo, že vystoupení začínali od balad a hudebně gradovali až k tvrdším skladbám. Ohlasy fanoušků byly velmi kladné; i na tehdejším Želremu se v roce 2006 objevovaly pozvánky. Postupem času měnili část složení, webové stránky, intenzitu koncertování (ještě roku 2009 hráli na „neslavném“ lyžařském šampionátu v Liberci); následně jejich stopy mizí.

Protože jsem neuspěl při hledání dobové fotografie, přidávám odkaz na letáček z roku 2002, oskenovaný již nějakou dobu zde na Remtýmu.
Viz dále: remtym.cz/index.php?se=fot&a... grafika 4 komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 37: Neil Young 28. 10. 2017 přidal zelvak
Dnes již jednasedmdesátiletým elegánem je Kanaďan Neil Percival Young. Jeho rukopis na podobě dnešní populární hudby je nepopiratelný a R.E.M. nebyli výjimkou.

Všestranně nadaný umělec dokázal jak umně tvořit akustickou folkrockovou hudbu (například jako člen uskupení Crosby, Stills, Nash & Young, jehož tvorba inspirovala hudebníky i v dalekém Československu), tak určovat směr experimentům s kytarou elektrickou, což mu vyneslo přezdívku „Kmotr grunge“.

Ve své tvrdší hudební poloze v devadesátých letech i vypomáhal mladým kapelám, například Pearl Jam. V roce 1993 se R.E.M. a Young potkali na předávání cen MTV – pamětihodná společná fotografie leží také ve zdejší databázi (přidával ParanoidAndroid). Neil se krom jinému věnuje dobročinným aktivitám, v rámci benefice pro vzdělávání znevýhodněných dětí se sešel v roce 1998 s R.E.M. na pódiu. Ve skladbě Country Feedback mu R.E.M. na vystoupení několik dnů předtím dokonce dočasně uvolnili místo pro vůdčí kytaru.

Neil Young vydal nejčerstvější desku vloni. Jeho kariéra tak brzy překlene dechberoucích šedesát let.
Neil Young
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 36: Děti mezi reprákama 25. 10. 2017 přidal zelvak
Ozvěny hudby R.E.M. v našich krajích jsme si doposud ukazovali na materiálu z období, kdy zde o nich bylo slyšet nejvíce – tedy na počátku devadesátých let minulého století.

Protože je však v umění možné vše, ke svému milému překvapení jsem zaznamenal, že i v roce 2016 může vyjít česká deska, která zmiňuje album R.E.M. dokonce starší než devadesátkové.

Dominik Zezula ve své v současnosti nejčinnější hudební podobě s titulem Děti mezi reprákama vypráví nostalgický příběh ve skladbě Některá okna vedou do zahrady. Protože je volně k puštění na Youtube, přikládám odkaz a přeji příjemné pátrání…
Haiku Dětí mezi reprákama
Viz dále: www.youtube.com/watch?v=fMs2... grafika Žádné komentáře
grafika  Devil Rides Backwards 12. 10. 2017 přidal zelvak
V rámci propagace reedice Automatic for the People R.E.M. na oficiálních stránkách vypichují demo nikdy nevydané dobové skladby Devil Rides Backwards on a Horse Called Maybe.

Ta byla například velice oblíbenou nadějí v očích Petera Bucka, do finální podoby na album to ale nedotáhla. Torzo najdeme také samozřejmě na svěží reinkarnaci alba.

Zajímavé je sledovat, že skladbu si přes Remhq.com nemůže posluchač dopřát, pokud nemá založený účet na „streamovací službě“. Pokud se ohlédneme jen o něco více než deset let nazpět, kdy jsme si mohli bez omezení oficiálně v MP3 stáhnout živou Final Straw, musíme smutně konstatovat, že i R.E.M. svůj boj proti omezení internetové neutrality z jistého úhlu pohledu prohrávají…
Devil Rides Backwards (demo)
Zdroj: remhq.com grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 35: Tom Petty 10. 10. 2017 přidal zelvak
Dnešní ohledávání otisků R.E.M. bude opět zasmušilé.

Ve věku šestašedesáti let zemřel druhého října 2017 americký všestranný muzikant Tom Petty. Proslavil se nejprve jako předák skupiny Tom Petty and the Heartbreakers, poté oslnil jako dílek „superskupiny“ Traveling Wilburys (po boku mimo jiných Boba Dylana či George Harrisona) i jako sólový umělec.

Zanechal po sobě znamenitý odkaz, který jistojistě formoval i R.E.M., ač (co je mi známo) ti žádnou jeho předělanou píseň v „katalogu“ neměli.

Po smrti Toma Pettyho se ke vzpomínání připojil i Peter Buck, když zahrál spolu s Coldplay (v rámci jejich amerického turné) Pettyho hit Free Fallin’.
Tom Petty
grafika Žádné komentáře
grafika  Automatic For The People slaví 25. výročí 14. 9. 2017 přidal Petr
10. listopadu nastane opět jeden ze svátků pro fanoušky R.E.M. – slaví se 25. výročí asi nejpovedenější desky čtveřice z města Athens, Automatic For The People. Stejně jako loni je připravena čtyřdisková edice alba, která bude obsahovat původní remasterované LP, živý koncert, dema a Blu-Ray s dokumentem, videoklipy a speciálním mixem alba.
Živý koncert je jediné známé vystoupení z roku 1992, z 40 Watt Clubu, které již vyšlo na singlech z alba Monster. Novinkou je zařazení písně Love Is All Around a otázkou je, která verze písně Drive je nyní na záznamu. Píseň byla zahrána celkem dvakrát, jednou na začátku setu a jednou před Funtime. První pokus byl ze singlů vynechán, ale nyní se albu objevuje Drive na začátku setu…
Demoverze budou pravou lahůdkou pro posluchače – většina jich byla až dosud neznámá a již nyní si k předobjednanému albu lze poslechnout „Mike’s Pop Song", což je zcela nová píseň. A u ní určitě nezůstane.
Na Blu-Ray se nachází nový Dolby Atmos mix celého alba a jako bonus je zde studiová verze duetu s Natalií Merchant „Photograph"

Celý tracklist reedice (dvoudisková reedice obsahuje pouze původní album a živý koncert):

Disc 1 – Automatic For The People
Drive
Try Not to Breathe
The Sidewinder Sleeps Tonite
Everybody Hurts
New Orleans Instrumental No. 1
Sweetness Follows
Monty Got A Raw Deal
Ignoreland
Star Me Kitten
Man on the Moon
Nightswimming
Find the River

Disc 2 – Live At The 40 Watt Club
Drive
Monty Got A Raw Deal
Everybody Hurts
Man On The Moon
Losing My Religion
Country Feedback
Begin The Begin
Fall On Me
Me In Honey
Finest Worksong
Love Is All Around
Funtime
Radio Free Europe

Disk 3 – Automatic For The People Demos
Drive (demo)
Wake Her Up (demo)
Mike’s Pop Song (demo)
C to D Slide 13 (demo)
Cello Scud (demo)
10K Minimal (demo)
Peter’s New Song (demo)
Eastern 983111 (demo)
Bill’s Acoustic (demo)
Arabic Feedback (demo)
Howler Monkey (demo)
Pakiderm (demo)
Afterthought (demo)
Bazouki Song (demo)
Photograph (demo)
Michael’s Organ (demo)
Pete’s Acoustic Idea (demo)
6-8 Passion & Voc (demo)
Hey Love [Mike voc] (demo)
Devil Rides Backwards (demo)

Disk 4 – Automatic For The People Blu-Ray
Automatic For The People (+ bonus track: Photograph) mixed in Dolby Atmos
Automatic For The People (+ bonus track: Photograph) Hi-Resolution Audio
Drive (music video)
The Sidewinder Sleeps Tonite (music video)
Everybody Hurts (music video)
Man On The Moon (music video)
Nightswimming (music video: British version)
Find The River (music video)
Nightswimming (music video: R version)
Automatic Press Kit
Zdroj: www.remhq.com grafika 2 komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 34: Cher 12. 9. 2017 přidal zelvak
Snad „nesmrtelnou“ popovou ikonou je Američanka Cherilyn Sarkisian, kterou svět zná jako Cher. Slávy se dočkala v šedesátých letech jako členka folkrockového dua Sonny & Cher (zpívala se svým tehdejším manželem Sonnym Bonem) díky průlomové skladbě I Got You Babe. Velké úspěchy ale sklízela i v osmdesátých a devadesátých letech, kdy se přesunula více k tanečnímu poprocku, a její jméno je zvučné dodnes.

V roce 2002 se Cher potkala – za velké pozornosti médií – na pódiu s Michaelem Stipem. Stalo se tak na dobročinném velkolepém koncertu s názvem Love Rocks v Los Angeles a oba pěvci vystřihli právě I Got You Babe, držíce se za ruce. Tuto skladbu také R.E.M. čas od času zahrnovali do pořadí na koncertech – je na jednom z prvních videí skupiny, nezapomeňme také na (patrně) „podnapilou verzi“ ze 30. září 1983, která snad stále (k ostudě zúčastněných) koluje na internetu.
Cher a Michael Stipe
grafika Žádné komentáře
grafika  Peter Buck a kapela Filthy Friends 12. 9. 2017 přidal zelvak
Kdo by měl pocit, že Peter Buck by snad někdy mohl hudebně odpočívat, bude opět překvapen. Čerstvá „superskupina“ Filthy Friends (možno přeložit jako „Špinaví přátelé“), která dále sestává z Corin Tuckerové (Sleater-Kinney), Lindy Pitmonové (bubenice a také manželky Stevea Wynna), Scotta McCaugheyho a Kurta Blocha (oba posledně jmenovaní z The Minus 5), se původně sešla, aby několika předělávkami uctila památku Davida Bowieho. Přes společnou píseň napsanou jako protest proti prezidentské kandidatuře Donalda Trumpa se dostali až k první dlouhohrající desce Invitation, jež vyšla letos v červnu. Filthy Friends
grafika 1 komentář
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 33: Rokenrolová síň slávy 11. 9. 2017 přidal zelvak
The Rock and Roll Hall of Fame, čili Rokenrolová síň slávy, je organizace založená roku 1983 ve Spojených státech amerických. Sídlí v Clevelandu a oceňuje význačné osobnosti ze světa hudby nějakým způsobem spojené s rokenrolem. První uvedení šťastlivců do této síně proběhlo v roce 1986 a od té doby se již nastřádala pěkná řádka oceněných jmen.

Hlavní kategorií je „umělec“, podmínkou je kromě věhlasu (pochopitelně) i uplynutí 25 let od vydání první desky nominovaného.

Letos uplynulo deset let od chvíle, kdy se této pocty dostalo R.E.M. (obstáli tak hned první rok, kdy mohli). Octli se tím po boku umělců jako Elvis Presley, The Beatles nebo The Rolling Stones. Na památném koncertu hráli i s Billem Berrym, Michael byl (prý kvůli rodičům v hledišti) poněkud nervózní a Peter si zase trošku překvapivě hrál na rebela, když na závěr bujaře převrhl reprobednu…
Rokenrolová síň slávy
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 32: Warren Zevon 11. 9. 2017 přidal zelvak
Americký písničkář a muzikant Warren Zevon odstartoval svou hudební kariéru na sklonku sedmdesátých let minulého století. Byl vyhledávaným skladatelem rockových, bluesových a country písní; také byl vyhlášený svým břitkým, leč chytrým smyslem pro humor.

Na úsvitu let osmdesátých na Zevona přišla osobní krize a dostal se do zajetí návykových látek. Alespoň částečně mu pomohli Bill Berry, Mike Mills a Peter Buck z R.E.M., když s ním založili uskupení Hindu Love Gods a spíše pro pobavení v roce 1984 vydali singl. Spojení ovšem pokračovalo – v roce 1987 spatřilo světlo světa Warrenovo album Sentimental Hygiene (kromě všech členů R.E.M. v pozadí s jinými skvostnými hosty – jmenujme Boba Dylana), které se stalo věhlasným restartem hudebníkovy kariéry. Přebytky z desky v podobě předělávek písní zvučných jmen poté zachytila eponymní kolekce zmiňovaných Hindu Love Gods (1990).

Warren Zevon zemřel po krátké těžké nemoci v roce 2003.
Sentimental Hygiene
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 31: Američtí básníci 30. 7. 2017 přidal zelvak
Hudební kořeny R.E.M. rostly z hloubi punkové vlny v USA, která byla z jistého úhlu pohledu pokračováním uvolňování pravidel a cenzury v umění. Ať už to byl Walt Whitman a jeho volný verš nebo později po druhé světové válce tzv. beatnická generace umělců, hranice možného se v kultuře posunuly.

Nejvíce tyto ozvěny nalezneme u Michaela Stipea, který dokonce ve skladbě Blue básníka Whitmana zmiňuje (a podle svých slov chtěl i ve skladbě Finest Worksong, ale spletl se a zařadil Thoreaua).

Zajímavou kapitolou je předělání skladby R.E.M. Star Me Kitten, kde svým chraplavým hlasem text odříkává věhlasný beatnik William S. Burroughs, tou dobou již více než osmdesátiletý. Nahrávka vyšla na kompilaci k seriálu Akta X a také se zatoulala na druhý disk výběru R.E.M. In Time.
William S. Burroughs
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 30: Michael Stipe a filmy 30. 7. 2017 přidal zelvak
Zálibu dřívějšího zpěváka R.E.M. i v umění vizuálním není třeba dlouho představovat. Pojďme si nyní přiblížit, jakých záblesků dosáhla tvorba filmová.

V roce 1987, v době vzestupu slávy R.E.M., založil Michael spolu s filmařem Jimem McKayem společnost C00 Films. Přátelství po sobě zanechalo třeba koncertní dokument R.E.M. Tourfilm, Jim McKay také později pracoval na videu k písni Every Day Is Yours to Win.

Ba co více, Michael se také osvědčil jako výkonný producent. Ze známých snímků spolupracoval kupříkladu na Being John Malkovich (V kůži Johna Malkoviche) či Velvet Goldmine (Sametová extáze).
V kůži Johna Malkoviche
grafika 4 komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 29: The Divine Comedy 30. 7. 2017 přidal zelvak
Severní Irsko je domovinou pana Neila Hannona, jediného stálého člena a hlavy popové skupiny The Divine Comedy, která odstartovala kariéru v roce 1989.

Neil byl natolik okouzlen hudbou R.E.M. (podle jednoho zdroje zejména čistotou pomalejších kousků z alba Green), že první deska The Divine Comedy nazvaná Fanfare for the Comic Muse (na obrázku vpravo) byla neskrývaným „jangle popem“. Přestože Hannon zásadně nezměnil hudební vkus, od alba se – kvůli jeho nevyzrálosti i odlišnosti od následující tvorby, která posléze kapelu proslavila – distancoval a vyřadil ho z katalogu.

The Divine Comedy také R.E.M. předskakovali na koncertu v Dublinu, a to v červenci 1999.
Fanfare for the Comic Muse
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 28: Fanouškovské stránky 21. 6. 2017 přidal zelvak
R.E.M. a jejich tvorba zanechali otisk nejen v dějinách populární hudby, ale také na duších posluchačů. Někteří z nich se díky tomu odhodlali k nevídaným počinům.

Ethan Kaplan, zaměstnanec technologického úseku Warner Bros., založil v roce 1996 stránky pro komunitu fandů R.E.M. nazvané Murmurs.com. Postupem času se informacemi bohatý web vypracoval natolik, že sami R.E.M. na něj na oficiálních stránkách začali odkazovat. Tamtéž také vložili roku 2014 oznámení, když Ethan webovky ukončil.

Darryl White se jako student o zkouškovém nudil a tak, inspirován podobnou databází u kapely Pearl Jam, založil roku 1997 Remtimeline.com. Dal si za cíl zaplnit archiv koncertů R.E.M. s co nejpřesnějšími detaily – jádrem jsou tedy seznamy písní či zmínky o hostujících či na téže akci hrajících muzikantech. Nové záznamy se rozšiřují i o aktivity členů skupiny po rozpadu. Množství informací bere dech – nedivme se, že Zuzka „Sam“ do komentářů v roce 2012 napsala památná slova, že „si ho [Darryla] chce vzít za muže“. ;-)
Murmurs.com
Viz dále: www.remtimeline.com/ grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 27: The Velvet Underground 21. 6. 2017 přidal zelvak
„The Velvet Underground neprodali mnoho desek, ale každý, kdo si jednu koupil, se zvedl a založil kapelu.“

Z moudrých slov připisovaných Brianu Enovi vyplývá, že dnešní „šlápoty“ jsou poněkud obrácené. Rockoví odvážní inovátoři The Velvet Underground, kteří začínali v šedesátých letech minulého století, ovlivnili bez přehánění celou scénu. R.E.M. nebyli výjimkou, dokazují to tři půvabné předělávky písní „Velvetů“, které pohromadě najdeme na pozdější kolekci Dead Letter Office.

Michael Stipe měl navíc tu čest být přítelem Lou Reeda, hlavního skladatele, zpěváka a kytaristy kapely, který zesnul v roce 2013.
The Velvet Underground
grafika Žádné komentáře
grafika  Peter Buck stále ve víru hudby 20. 6. 2017 přidal zelvak
Jak už bývá zvykem, někdejší kytarista R.E.M. Peter Buck bez muzikální činnosti nemůže být. Pojďme si přiblížit jeho aktivity za poslední čtvrtrok.

S parťákem Scottem McCaugheym měl rozdělané nějaké skladby, o jejichž dokončení požádali Frode Strømstad a Arne Kjelsrud Mathisen. Nakonec si všichni padli do noty, založili kvarteto The No Ones a vydali janglepopové EP „Sun Station“.

Peter také produkoval desku „Or“ americké superskupině Eyelids (na snímku), zahrál si také v jejich klipu k písni „Falling Eyes“, kde je zastižený na své vlastní „narozeninové party“.

Neutuchá ani činnost uskupení The Minus 5, hudebního tělesa, jehož principálem je Scott McCaughey a v němž se dále točí nespočet muzikantů, nejčastěji ale právě Peter Buck.
Eyelids
Zdroj: remhq.com grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 26: Američtí prezidenti 19. 6. 2017 přidal zelvak
Za doby, která formovala R.E.M. a kterou posléze jako hudebníci ovlivňovali oni, se ve Spojených státech amerických střídali „u kormidla“ republikáni a demokraté. R.E.M. jakožto liberálové vyjadřovali sympatie druhým jmenovaným.

Již období prvních částečně „politických alb“ z druhé poloviny osmdesátých let, kde se ozývaly protiválečné i ekologické názory, mnohdy vyznívalo jako kritika rázného republikánského prezidenta Ronalda Reagana. Michael Stipe se v roce 1988 veřejně přimlouval za demokratického kandidáta Michaela Dukakise, žezlo ale do ruky vzal George Bush starší. Za jeho prezidentství proběhla válka v Perském zálivu (1990–1991), proti které se R.E.M. ironicky vymezili na albu Out of Time. To zároveň prostřednictvím obalu podporovalo změnu volebního systému v USA a podle historiků pomohlo k prezidentskému úřadu demokratovi Billu Clintonovi (vládl 1993–2001), za kterého se skupina také stavěla.

Dvě volební období poté uchvátil republikán George Bush mladší, který proslul zejména vleklou válkou v Iráku (2003–2011). R.E.M. svou vahou přispívali k preferencím konkurentům Alu Gorovi v roce 2000 a o čtyři roky později Johnovi Kerrymu, pokaždé neúspěšně. Atmosféra těchto let je dobře zachycená na temnějším rozpoložení alba Around the Sun, které obsahuje píseň „Final Straw“, čirý protestsong proti útoku na diktaturu Saddáma Husajna. R.E.M. se také, po boku mj. Bruce Springsteena, přidali k iniciativě Vote for Change (konec roku 2004).

První černošský americký prezident Barack Obama (v úřadu 2009–2017) se těšil chvále skupiny hlavně zásluhou svých reforem ve zdravotním pojištění. Letos jej vystřídal republikán Donald Trump, který členy již neexistující rockové formace logicky nenadchnul – to ale ani jeho protivnice Hillary Clintonová, pánové totiž věřili Berniemu Sandersovi, který se však do finále vůbec nedostal.
Michael Stipe a Bill Clinton
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 25: Neneh Cherry 19. 6. 2017 přidal zelvak
Vlastním jménem Neneh Mariann Karlsson, původem Švédka, je písničkářka, rapperka a také DJka. Slavnou se stala již „doma“, v průběhu kariéry se přestěhovala do Anglie, kde se na počátku devadesátých let 20. století stala součástí věhlasné bristolské hudební scény. Dvě písně z jejího pozdějšího alba „Man“ z roku 1996 se kupříkladu v našich rádiích hrají dodnes.

Její druhá deska „Homebrew“ obsahuje také triphopovou skladbu „Trout“. Na ní Neneh Cherry vypomáhá pěvecky (ale také rapem a různými jinými hravými zvuky) Michael Stipe, který se na písni podílel i autorsky.
Neneh Cherry
grafika Žádné komentáře
grafika  Vzpomínání na rok 2009 od Filipa 16. 6. 2017 přidal zelvak
Na nostalgickou vlnu hraje náš Filip Drábek alias Filous, když zasílá odkazy na již osm (né!) let staré fanouškovské předvádění písní R.E.M. v Praze. Kdo se chce k návratu do minulosti přidat, může následovat linky směřující na Youtube, které jsem vložil do nově založeného fóra.

Díky, Filipe!
REMFest 2009
Viz dále: remtym.cz/index.php?se=fan&a... Zdroj: Filousovo Youtube grafika 4 komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 24: Morčata na útěku 16. 6. 2017 přidal zelvak
Velkou událostí, navíc nedávnou, se oklikou vracíme k dění v naší kotlině. R.E.M. totiž stvrzují svou popularitu i tím, že se na ně konečně dostalo v diskografii recesisticko-dekadentního brněnského souboru Morčata na útěku.

Tato podvratná skupina je z těch, které mohou někoho pobavit, jiného urazit a dalšího nechat chladným. Na poslední kolekci z letoška si tradičně vypůjčili a řádně (šťavnatě) pokroutili hojnost cizích písní. R.E.M. to „vyhráli“ se svou Losing My Religion, jejíž část Morčata zahrnula do posledního „Mixu 2017“ (v čase skladby 3:35–4:21), předělávka nemá tedy vlastní název (mohl by jím být například „Řitanic“). Velmi milé je, že v komentářích u písně na Youtube právě tato část (ukrytá mezi jinými) sklízí velký ohlas i u neznalců kapely z Athens. Že by R.E.M. dokázali chytit za srdce i sprostě zparodovaní?

Poslech jen na vlastní nebezpečí!
Morčata na útěku
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 23: Otisky R.E.M. v Athens 1. 5. 2017 přidal zelvak
R.E.M., jakkoli v jisté chvíli kariéry oblíbenější v Evropě než „doma“, byli vždy patrioty a nezanedbávali město Athens, kde se potkali a začali tvořit a vystupovat.

R.E.M. se angažovali v politice (pomohli ke zvolení starostce Gwen O’Looneyové v letech 1991–1998), finančně podporovali místní organizace a také se přimlouvali za a sami podíleli na zachování některých částí města. Fanoušci R.E.M. si vybojovali záchranu železniční podpěry („Murmur Trestle“) známé ze zadní strany obalu debutového alba R.E.M. (Osud chátrající pamětihodnosti je nyní nejistý.) Peter Buck proslavil obchod s hudebními nosiči Wuxtry, kde jako mladý pracoval; s R.E.M. je nerozlučně spjatý hudební klub 40 Watt, kde se jejich vystoupení stala již tradicí. Mnoho poutavých míst z Athens objevíme v doprovodných videích a klipech zejména z osmdesátých let. Dokonce celý název alba Automatic for the People je sloganem Dextera Weavera, provozovatele restaurace v Athens.

R.E.M. mají v Athens také stále své „ústřední sídlo“.

Město Athens nezůstává svým hrdinům nic dlužné. Po dvou písních R.E.M. jsou pojmenovaná umělecká provedení zastávek hromadné dopravy, v Barber Street má skupina svou „hvězdu v chodníku“.
Murmur Trestle
Viz dále: onlineathens.com/stories/040... grafika 2 komentáře
grafika  Čerstvé zprávy o umělci Michaelovi 1. 5. 2017 přidal zelvak
V pěkném interview pro stránky The Creative Independent Michael Stipe přibližuje své méně známé umělecké záliby. Také se dozvíme něco o plánech do budoucna.

Někdejší frontman R.E.M. popisuje, že taková fotografie ho zajímala již v pubertě a snímky – někdy náhodné, jindy promyšlené – pořizuje po celý svůj život. Angažování ve filmové produkci ho unavovalo (jedná se o dlouhý běh), ale za tu zkušenost je rád. Je otevřený kritice zejména od přátel a uvědomuje si, že je dle svých slov špatný malíř, nesnáší svůj hlas při mluvení ani svůj podpis.

Michael se rozhodně nevzdává hudby, ale chce zůstat daleko od tvorby, se kterou je spojován, jakožto od popu obecně. Nyní produkuje a přispívá na album newyorského dua Fischerspooner, také skládá melodie k instalacím spřízněného výtvarného umělce.

Dotyčným je Newyorčan Jonathan Berger, za jehož přispění také vznikne pro nás patrně nejnadějnější nové dílo – kniha (převážně) fotografií Michaela Stipea. Ta by dle slov autora měla zahrnovat i celé období s R.E.M. a vyjít má letos. Ještě slibnější je Michaelova poznámka, že půjde o první z řady knih, které chystá vydat.
Michael a výstava
Viz dále: thecreativeindependent.com/p... grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 22: Rappeři na deskách R.E.M. 1. 5. 2017 přidal zelvak
V posloupnosti dlouhohrajících desek R.E.M. najdeme dvě propojení s rappery.

První proběhlo na albu Out of Time na úvodní skladbě Radio Song, kdy se zapojil KRS-One, významný rapper, producent, aktivista a také mecenáš hiphopové kultury.

Na kolekci Around the Sun z roku 2004 pak skupina hudební chvat zopakovala na písni The Outsiders, přizván byl dodnes oceňovaný a výrazný umělec Q-Tip, jehož part zazní až v závěru skladby.

Ačkoli Radio Song byl také singlem, ani jedna ze zmiňovaných písniček nedosáhla většího ohlasu ve víru středního hudebního proudu, což je škoda. V rozhovoru pro magazín Uncut z roku 2003 se na téma písně Radio Song rozpovídá Michael Stipe i Peter Buck. Michael připomíná debatu se svým kamarádem z hudební branže, který tvrdil, že R.E.M. byli první „bílou“ kapelou, která se propojila s umělcem ze společenství hip hopu (Michael oponoval, že to odstartovali Run-DMC s Aerosmith, ale to prý byla iniciativa Run-DMC). Peter pak opravuje, že KRS-One v singlu „nerappuje, ale toastuje“. Oba ještě za přispění Mika Millse pak komentují otevřenost populární hudby na úsvitu devadesátých let.
Michael a KRS-One
grafika 2 komentáře
grafika  Michael Stipe zatčen pro podezření z terorismu 1. 4. 2017 přidal zelvak
Do velice nepříjemných extrémů zachází boj nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa s jeho odpůrci. Jak se zdá, hodlá nová hlava Bílého domu zneužít protimuslimské hysterie.

Včera byl naneštěstí zatčen Michael Stipe. Stalo se tak na letišti J. F. Kennedyho – vzezření bývalého frontmana R.E.M. nenechalo nikoho na pochybách. Přestože bylo nasnadě, že jde o omyl, Michael i jeho nejbližší nejenže podstoupili osobní prohlídky, zda neskrývají výbušniny, ale také jim byla zabavena osobní výpočetní technika. Michael se bude nakonec zpovídat u newyorského městského soudu (na snímku vpravo) a bez možnosti zaplatit kauci je ve vazbě. Fanoušci a přátelé z okolí R.E.M. již chystají protestní akce. Poslední tiskovou zprávou státního zastupitelství je, že Michael bude muset vysvětlovat texty svých písní „The Wake-Up Bomb“, „Accelerate“ (kvůli pasáži „the city sputters like it’s ready to explode“) a „Hallelujah“ (skrze úryvek „I held the bomb and the radio“).

O dalším vývoji případu vás budeme informovat.
Michael terorista
Zdroj: Public service announcement grafika 3 komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 21: The Smashing Pumpkins 15. 3. 2017 přidal zelvak
V devadesátých letech byli jednou z nejslavnějších hvězd takzvaného alternativního rocku, neváhajíce vyseknout poklonu R.E.M. jako svým hudebním hrdinům a průkopníkům stylu. Dnes z původních The Smashing Pumpkins zbývá jen předák Billy Corgan.

Na druhém řadovém albu chicagské skupiny, které vyšlo roku 1993 pod názvem Siamese Dream, nalezneme píseň Soma, kde na piano hraje Mike Mills. Jedná se o skladbu s pozvolnějším plynutím a pro kapelu typicky vystupňovaným refrénem.

Na snímku níže vidíme mezi Billym Corganem a Michaelem Stipem ještě exilovou tibetskou písničkářku Yungchen Lhamo.
Corgan, Lhamo, Stipe
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 20: Hale and Pace 14. 3. 2017 přidal zelvak
Přestože taktní zapátrání v místní sekci „guestbook“ by nás dovedlo k původcům odkazu (Petr a Jenda-benda), neodolám a do Šlápot opět vyzdvihnu poklad – tentokrát parodii.

Britské komediální duo Hale and Pace působilo na televizní scéně mezi roky 1988 a 1998. V devadesátých letech do svého pořadu vkládali zábavné odkazy na tehdy populární hudebníky. My měli to štěstí, že taškařice zakoupila, nadabovala, titulky obdala a odvysílala Česká televize – nejeden výstup obou pánů se u nás stal kultovním.

R.E.M., jak již asi čekáte, nezůstali ušetřeni – video je k dnešnímu dni stále dostupné (zkuste odkaz níže). Autoři se strefují zejména do klipu k Losing My Religion a tajemné image Michaela Stipea.
Hale a Pace
Viz dále: www.youtube.com/watch?v=i7LU... grafika 2 komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 19: Iggy Pop 14. 3. 2017 přidal zelvak
James Newell Osterberg mladší, hudebnímu světu známý jako Iggy Pop, za několik týdnů oslaví sedmdesátiny. Ať už jako frontman kapely The Stooges nebo na vlastní pěst, je zpěvák zapsaný do historie rocku jako příklad excentrického baviče, který mnohdy pokouší samotné hranice předvádění se na pódiu. Není tedy divu, že Iggyho jako svůj vzor opěvuje nejedna skupina.

V odkazu R.E.M. také najdeme stopy po Iggym a jeho tvorbě, ač musíme zalovit mimo dlouhohrající desky. Na koncertech zazněly předělávky písní The Passenger (občas byla také podotýkána podoba této Iggyho skladby a písně R.E.M. Wanderlust) a I Wanna Be Your Dog. Druhou stranu singlu Get Up navíc opanovala předělávka Funtime (již R.E.M. také několikrát dali k dobru živě), písně Iggyho Popa a Davida Bowieho, kterou Pop zahrnul na svou úplně první sólovou desku. R.E.M. také umělce zmiňují ve slovech I Took Your Name z alba Monster.
Iggy Pop (Derzsi Elekes Andor, CC BY-SA 3.0)
Viz dále: commons.wikimedia.org/w/inde... grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 18: Richard Linklater 22. 1. 2017 přidal zelvak
R.E.M. do textů svých písní nejednou vkládali odkazy na jiné osobnosti. Dnes vzpomenu na muže, jehož hvězda stoupala přibližně ve stejném období, v němž celosvětově prorazili také R.E.M.

Americký režisér Richard Linklater je v pamětích filmových znalců uložený jako tvůrce přirozených, většinou nepřikrášlených snímků ze života. Práci na jednom díle věnuje mnohdy několik let, přičemž děj takového filmu se může odehrávat třeba jen v jeden den. Ze známých výtvorů jmenujme snímky „Slacker“, trojici „Před úsvitem“, „Před soumrakem“ a „Před půlnocí“ či „Chlapectví“ z roku 2014.

Michael Stipe, který režiséra obdivuje, vložil do slov skladby What’s the Frequency, Kenneth? jeho citát: „Withdrawal in disgust is not the same as apathy.“ („Znechucený odchod není totéž co lhostejnost.“)
Richard Linklater
grafika 2 komentáře
grafika  Tři čtvrtiny R.E.M. opět na pódiu 21. 1. 2017 přidal zelvak
Petru Bláhovi vděčím za upozornění na zprávu, že s výjimkou Michaela Stipea stáli R.E.M. znovu na koncertu spolu. Stalo se tak v „domácím prostředí“ athénského 40 Watt Clubu při příležitosti koncertu The Minus 5, kteří jedou turné jako předskokani mexicko-amerického písničkáře Alejandra Escoveda. Celé se to přihodilo 10. ledna 2017.

K formaci, která běžně zahrnuje Petera Bucka, se připojili Mike Mills a Bill Berry. Do vzduchu letěla píseň R.E.M. (Don’t Go Back to) Rockville a předělaná Superman.
3/4 R.E.M.
grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 17: Furry Happy Monsters 21. 1. 2017 přidal zelvak
Již od roku 1969 přináší americký pořad pro děti Sesame Street zábavu a poučení pro nejmenší. (U nás jsme jej mohli vídat pod názvem „Sezame, otevři se!“) Hostující známí umělci byli na pořadu dne několikrát a zapojili se i R.E.M.

Ti pro díl s pořadovým číslem 3829 (vysílaný roku 1999) třicáté řady přezpívali svou Shiny Happy People na tematickou Furry Happy Monsters. Ve videu tančí a zpívají s typickými loutkami, „Muppety“.

Ženský hlas ve skladbě nezajistila Kate Piersonová jako v originále, ale loutkářka Stephanie D’Abruzzo. Kdo budete mít chuť, přečtěte si její bezprostřední vzpomínkový článek na spolupráci s R.E.M., který je dostupný na odkazu níže (v angličtině). Dozvíte se například, že v době nahrávání měla patrně ona čerstvější vzpomínky na to, jak Shiny Happy People zní, než samotní R.E.M.
Michael, Mike a maňásci
Viz dále: www.stephaniedabruzzo.com/st... grafika Žádné komentáře
grafika  Michael přál Patti Smithové na pódiu 19. 1. 2017 přidal zelvak
Předposlední den v kalendáři slaví americká punková divoženka Patti Smithová narozeniny – a vloni to byly rovnou ty sedmdesáté.

Při té příležitosti se objevil na show v Chicagu i Michael Stipe. S publikem vyvolával „Happy Birthday to You“ a také si spolu s Patti mezi jinými zapěl v klasice People Have the Power.
Michael má tu sílu!
Zdroj: Remhq.com grafika Žádné komentáře
grafika  Šlápoty R.E.M. č. 16: Peter Gabriel 19. 1. 2017 přidal zelvak
Slavný anglický zpěvák Peter Gabriel proslul ve skupině Genesis, kterou ale v sedmdesátých letech opustil. Když se o něco později vydal na sólovou dráhu, sklidil velký úspěch, ztělesněný v mnohém ohlasem alba So z roku 1986.

Tklivá ekologicky zaměřená píseň Red Rain, která z něj pocházela, propojila (mimo aktivit ve věci lidských práv) Gabriela s dráhou R.E.M. Její živé provedení na závěr Time After Time (annElise) se dostalo na druhou stranu singlu Finest Worksong. Navíc si skladbu sám Peter Gabriel s Michaelem Stipem a Natalií Merchantovou v roce 1996 zazpíval na pódiu.
Michael Stipe a Peter Gabriel
grafika Žádné komentáře
grafikaremtym = ŽelRem v. 4.0 grafikavytvořil Želvák grafikado provozu uvedeno 14. 9. 2008grafikapodporuje IE, Mozilla, Opera grafikaHTML validní grafika