Za doby, která formovala R.E.M. a kterou posléze jako hudebníci ovlivňovali oni, se ve Spojených státech amerických střídali „u kormidla“ republikáni a demokraté. R.E.M. jakožto liberálové vyjadřovali sympatie druhým jmenovaným.
Již období prvních částečně „politických alb“ z druhé poloviny osmdesátých let, kde se ozývaly protiválečné i ekologické názory, mnohdy vyznívalo jako kritika rázného republikánského prezidenta Ronalda Reagana. Michael Stipe se v roce 1988 veřejně přimlouval za demokratického kandidáta Michaela Dukakise, žezlo ale do ruky vzal George Bush starší. Za jeho prezidentství proběhla válka v Perském zálivu (1990–1991), proti které se R.E.M. ironicky vymezili na albu Out of Time. To zároveň prostřednictvím obalu podporovalo změnu volebního systému v USA a podle historiků pomohlo k prezidentskému úřadu demokratovi Billu Clintonovi (vládl 1993–2001), za kterého se skupina také stavěla.
Dvě volební období poté uchvátil republikán George Bush mladší, který proslul zejména vleklou válkou v Iráku (2003–2011). R.E.M. svou vahou přispívali k preferencím konkurentům Alu Gorovi v roce 2000 a o čtyři roky později Johnovi Kerrymu, pokaždé neúspěšně. Atmosféra těchto let je dobře zachycená na temnějším rozpoložení alba Around the Sun, které obsahuje píseň „Final Straw“, čirý protestsong proti útoku na diktaturu Saddáma Husajna. R.E.M. se také, po boku mj. Bruce Springsteena, přidali k iniciativě Vote for Change (konec roku 2004).
První černošský americký prezident Barack Obama (v úřadu 2009–2017) se těšil chvále skupiny hlavně zásluhou svých reforem ve zdravotním pojištění. Letos jej vystřídal republikán Donald Trump, který členy již neexistující rockové formace logicky nenadchnul – to ale ani jeho protivnice Hillary Clintonová, pánové totiž věřili Berniemu Sandersovi, který se však do finále vůbec nedostal. |
|
|